Česká slepice v zahraničí
V loňském roce vystavovali na Evropské výstavě v Nitře českou slepici čtyři vystavovatelé. Jeden v sekci mladých chovatelů, ostatní v hlavní části výstavy. Není to mnoho, ale zajímavostí jistě bylo, že jeden z nich pocházel ze zahraničí. Belgický chovatel Ruben Boonen z Heverlee (nedaleko od Bruselu) vystavil čtyři jedince s průměrným ohodnocením 94 bodů. Lepší byli kohouti. Od posuzovatele Jaroslava Kalaše získali ocenění 96 a 95 bodů. Jelikož byla všechna zvířata na prodej, domníváme se, že české slepice byly určené pouze na výstavu v Nitře.
Česká slepice se chová také v sousedním Německu. Na založení chovu v Bavorsku jsme se podíleli svými odchovy. V polovině června roku 2007dovezla chovatelka králíků Eva Honzíková svému německému příteli 3 kmeny české slepice zlaté kropenaté do obce Walderbach. Slepice převzala paní Zierer, která je přerozdělila mezi další chovatele. Součástí dodávky češek byl propagační materiál z Výzkumného ústavu v Uhříněvsi psaný v němčině. Kromě fotek obsahoval stručnou historii a základní užitkové vlastnosti.
A z jakého důvodu projevili tito chovatelé zájem o českou zlatou kropenku? Paní Zierer vzpomínala na dobu první republiky. Na trzích v příhraničních městech Čech a Bavorska se prodávaly i české zlaté kropenky. Její maminka je často chovala. V konkurenci tehdejších plemen se češka osvědčila. V drsných podmínkách druhé strany hornaté Šumavy byl tento úspěch dobrou reklamou. V hlavě jí utkvěla chvála na zimní snášku, otužilost, zajímavou kresbu a ostatní užitkové vlastnosti. Proto, když se dozvěděla od české chovatelky, že jí může češky dovézt, s radostí využila této nabídky. Jedním z důvodů byla i nostalgická vzpomínka na její mládí a tehdejší způsob života. Po její propagandě projevili o chov české zlaté kropenky i další chovatelé z přilehlého okolí.
V Německu je více chovatelů české slepice. Na 25. Evropské výstavě v Lipsku v roce 2006 vystavoval češky Wilfried Metzner z Willitzgrünu. Předvedl 4 mladé jedince. Lépe byli oceněni kohouti. Oba získali 95 bodů a peněžní cenu Z.
Češky se chovají i ve Švédsku. V severní části této skandinávské země je vlastní Lenka Drybcak. Tato chovatelka pochází z Čech. Původně chovala zdrobnělé kočinky, japonky čabo a plemeno isobar vyznačující se zelenou barvou vajíček. Z násadových vajec odchovala v loňském roce 11 kuřat české slepice zlaté kropenaté. Její povídání o češkách má evidentně vlastenecký nádech. Uvádí, že se jí konečně po deseti letech splnil její sen. Pohled na hejnko českých slepic zajisté zahřeje naší krajanku u srdíčka a připomene jí původní domovinu. Vždyť nedaleko od polárního kruhu není život jednoduchý.
Naposled jsme se s českou slepicí zlatou kropenatou setkali na internetu. K našemu překvapení ji inzeruje ruská firma zabývající se líhnutím kuřat a prodejem chovatelských potřeb. Její sídlo je v Čechovské oblasti moskevského regionu. V nabídce různých plemen slepic můžete objevit české slepice zlaté kropenaté zde nazvané české zlaté. Fotografie slepice i kohouta naznačují, že se nejedná o žádné exteriérové krasavce. Na naší výstavě bychom na ně nevsadili ani zlámanou grešli. Ale základní plemenné znaky odpovídají. Jistě zajímavou informací je, že se češka do Ruska dostala v roce 1977. Původ našeho plemena je uváděn v České, ale i Slovenské republice. Prezentována je jako nosný typ slepic s užitkovostí 160 – 170 vajec, průměrná hmotnost vajec 54 - 57 gramů. Oproti současnému vzorníku jsou některé údaje trochu odlišné. U slepice je uváděna hmotnost 1,6 – 2,0 kilogramu, u kohouta 2,0 – 2,3 kilogramu. Stručný popis jednotlivých plemenných znaků vcelku charakterizuje českou slepici. Za zmínku stojí podrobný popis zbarvení jednodenních kuřat. To na druhé straně v našem vzorníku nenajdete.
Věříme, že se česká zlatá kropenka chová i v jiných částech světa. Své kouzlo má hlavně pro chovatele s určitou vazbou na země koruny české. Pro mnoho českých emigrantů s chovatelskou zálibou jsou české slepice symbolem jejich původní vlasti.
Nejenom pro krajany, ale celý kulturní svět připravilo v loňském roce Ministerstvo zahraničních věcí České republiky sérii plakátů s tematikou 100 českých NEJ. Tato akce byla určená k nekomerční prezentaci českých zemí v zahraničí. Jedním z vybraných témat byla česká slepice a její bohatá historie. To je zajisté pro Český svaz chovatelů pozitivní správa. V obrovské konkurenci ostatních oborů máme co nabídnout. V naší vzájemné korespondenci se ze strany ministerstva uvádí, že česká zlatá kropenka patří mezi české skvosty. Je v zájmu českých chovatelů, aby prezentace českého národního plemena jako českého fenoménu vyzněla na této akci co nejlépe.
Text a foto, Ing. Aleš a Bc. Daniela Bukovských